Óvodakert

Óvodakert
Lepsényiné Szépi Gabriella

Éves beszámoló

Intézményünk 2022 év tavaszán sikeresen pályázott az Iskolakertekért Alapítvány által meghirdetett Iskolakerti Alapozó Alprogram III. ütemének ÓVODA-KEZDŐ kategóriájában. Az óvodakert pályázat eszközökkel, szakmai ismeretekkel támogatta az intézményt.
 

A kertészkedés során a gyerekek közelebb kerülhettek az élelmiszerekhez, megismerhették, hogyan nőnek a növények, és hogyan válnak azokból az élelmiszerek, amiket megesznek. Ez hozzájárult az egészséges táplálkozási szokások kialakításához és az élelmiszer iránti tisztelet kialakulásához.  A kertészkedés során a gyerekek megtapasztalhatták a természetes folyamatokat, az időjárás hatásait és a növényekkel való kapcsolatot. Ez is hozzájárult a környezettudatosság fejlesztéséhez és a természettel való szorosabb kapcsolat kialakításához. A gyerekeknek meg kellett tapasztalniuk a talajt, ültetniük kellett a magokat, gondoskodniuk kellett a növényekről. Ezek a tevékenységek fejlesztették a kézügyességüket és a motoros készségeiket.  A kertészkedés fizikai aktivitással jár, és ezáltal hozzájárult a gyerekek egészségéhez. A szabadban eltöltött idő és a friss levegő jótékony hatással volt a fizikai és mentális egészségükre egyaránt A növények gondozása és a kert fenntartása megtanította a gyerekeket a felelősségre és a kitartásra. Megtapasztalhatták, hogy a türelem és az állandó gondoskodás eredményeket hozhat. A kertészkedés tehát számos szempontból előnyös volt a gyerekek számára.

Az őszi- tavaszi talajelőkészítő munkálatokban, Gyula bácsi idén is nagy segítségünkre volt. Felásta kiskertünket és előkészítette a talajt a veteményezéshez.

 Mikor már az időjárás engedte, kimentünk a kertünkbe és elduggattuk a hagymát, elvetettük a borsót, a zöldségféléket, salátát, követve az ajánlott vetési tervet. Nagy segítségünkre volt a talaj előkészítésében, a pályázaton nyert kerti szerszámoknak. A munka közben még vidám játékra is volt idő! A tavaszi csapadékos időjárás megnehezítette a kert rendszeres gondozását, többször nem tudtuk elvégezni a soron következő munkát a saras kertben. Az adódó lehetőségeket azonban mindig kihasználtuk és veteményesünk szépen növekedett és gyarapodott. A tavalyi magból kikelt salátából már tudtak kóstolni is a gyerekek. A veteményeskertben csak olyan növényeket termelünk, ami a gyermekek számára fogyasztásra alkalmas. Új ízek megismerését segíti a személyes kerti tapasztalat: „én termeltem”. Változatos formában kínáljuk a gyermekeknek a zöldségféléket: tízóraihoz, uzsonnához egyszerűen felszeletelve, fűszervaj, zöldségmártogatós, vitaminsalátát, is készítünk a gyermekekkel közösen.

 A cél, amit kitűztünk magunk elé, miszerint a gyerekek ismerjék meg és szeressék meg a kertet, mint élményt, felfedezést, örömet nyújtó közeget, megvalósulni látszik. Egyre nagyobb lelkesedéssel foglalkoznak vele, látják munkájuk hasznát, gyümölcsét. További terveink között szerepel a gyógynövényes kert rendbetétele, és új növényekkel való beültetése. Jövőre szeretnénk ki alakítani egy kis levendulás ágyást is.

Vissza